niedziela, 11 grudnia 2016

Ubieramy choinkęMy już mamy choinkę a Ty??

Ubieranie choinki to stara tradycja, mimo że w Polsce pojawiła się dopiero na przełomach wieku XVII i XIX, w Europie znana była już za czasów pogan.

Choinkowe ozdoby miały chronić dom przed złymi duchami, choinka była talizmanem zapewniającym domownikom zdrowie, dobrobyt i bezpieczeństwo.


Mimo, że obecnie choinkowe drzewko ewoluowało - patrz u nas jest białe ;) to tradycyjnie jego zieleń oznaczała odradzające się życie.


Nie bez znaczenia były też choinkowe ozdoby:

- lampki - symbol światła broniącego przed ciemnością i złem,  nadziei i życia - dawniej choinkę ubierano w świeczki, lub zimne ognie, wiąże się z tym ciekawa historia, która opowiadała mi moja Mama, gdy była małą dziewczynką od tych zimnych ogni spłonęła ich choinka, z tego co pamiętam ogniem zajęła się też firanka, największą jednak frajdę z tego miały nie dzieciaki, ale moja prababcia, która była niedowidząca i ta przedstawienie bardzo się jej podobało


- dzwoneczki - symbolizują radość i dobrą nowinę

-  łańcuchy - umacniają rodzinne więzi

- betlejemska Gwiazda - wkładana na czubek choinki ma pomagać w powrotach do domu
jabłka - to symbol zdrowia i urody

orzechy - to starodawne bańki - oznaczały mądrość, cierpliwość, dostatek i siłę - pewien biedny niemiecki hutnik, którego nie było na nie stać, wydmuchał okrągłą formę z cienkiego szkła, mającą zastąpić mu choinkowe orzechy - tak właśnie powstały pierwsze bombki

anioły: dobre opiekuńcze duchy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz