poniedziałek, 17 lipca 2017

18 i 19 tydzień w ciąży


Co się dzieje i zmienia w Twoim organizmie...18 tydzień ciąży

Dzidziuś jest wielkości dużego jabłka.

Twoje maleństwo rośnie i tyje z dnia na dzień. Harcuje w brzuszku i w tym tygodniu uczy się czkania i ziewania. Intensywnie rozwija się mózg i układ pokarmowy. U dziewczynek w tym tygodniu rozwijają się wewnętrzne narządy płciowe, a u chłopców z kolei gruczoł krokowy - prostata.

Twój brzuszek dalej rośnie, ale pamiętaj że zapotrzebowanie kaloryczne w tym trymestrze to tylko 300 kalorii więcej - więc jedz zdrowo i rozsądnie. 

Twoja macica trenuje już do porodu i możesz odczuwać delikatne skurcze - nie martw się to nic złego. Mięsień napina się i kurczy, brzuch twardnieje i napina się. 

Twój organizm intensywnie produkuje hormon ciążowy relaksyne - która rozluźnia mięśnie, więzadła. Prowadzić to może do bólu kręgosłupa i miednica.

Ja odczuwam to szczególnie intensywnie przy siadach z obciążeniem - moje biodra rozluźniły się już i ciężko im dźwigać ciężary...

19 tydzień ciąży

Dzidziuś słyszy bicie Twojego serca, szum przepływającej krwi, odgłosy trawienia. Jeszcze chwilkę i będzie słyszał odgłosy z zewnątrz. Stymuluje mięśnie, stawy i kości - wyginając się nieustannie w brzuszku. 

U Twojego maluszka powstają kubeczki smakowa i kończy się rozwój płuc - są już gotowe do pracy. 

19 tydzień ciąży to czas gdy zwiększa się przepływ krwi w Twoim organizmie, może dochodzić do krwawień - z dziąseł czy nosa. Jest Ci też ciągle gorąco. Możesz zacząć odczuwać dokuczliwą opuchliznę nóg - najlepsze lekarstwo to ruch!! Pamiętaj o nawodnieniu, szczególnie w upały i unikaj uciążliwej dla Ciebie pozycji stojącej. 

W 19 tygodniu ciąży Dzidziuś jest wielkości dużego mango.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz